خانه / Tenda

Tenda

آموزش تنظیم مودم های Tenda

در این مقاله سعی بر این داریم که تنظیمات مودم تندا رو به صورت کامل اموزش دهیم. شرکت Tenda در سال ۱۹۹۹ در چین شروع به فعالیت نمود. تندا یکی از برندهای معتبر در حوزه‌ی تجهیزات شبکه است. محصولات تندا را با کیفیت بالا و معمولاً قیمت مناسب، می‌توانید در بازار خریداری کنید. تنظیمات مودم‌های تندا، بر یک پایه و اصول هستند و شما با یادگیری کلی تنظیمات، تمام مدل‌های دیگر مودم ADSL تندا را نیز می‌توانید تنظیم کنید.

مودم تندا

تنظیمات مودم تندا

قدم اول

تنظیمات مودم تندا به صورت وب انجام می‌شود. بدین معناست که شما با استفاده از مرورگر گوشی یا کامپیوتر می‌توانید وارد مودم شوید و تنظیمات را اعمال کنید. با وارد کردن IP پیش فرض ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ در مرورگر وارد صفحه اول ورود به تنظیمات مودم تندا می‌شوید. در این صفحه باید username و password خود را وارد کنید که در حالت پیش فرض هردو admin می‌باشند. سپس بر روی login کلیک کنید.

قدم دوم

بعد از ورود به صفحه اصلی تنظیمات مودم تندا در قسمت country گزینه ایران را انتخاب کنید و در قسمت ISP، نام سرویس دهنده اینترنت خود را انتخاب کنید. مقادیر VPI و VCI به صورت اتوماتیک انتخاب می‌شوند.

تنظیم مودم tenda

قدم سوم

در قسمت internet connection type گزینه PPPOE را انتخاب کنید. در ادامه اطلاعات username و password خود را در کادر بنویسید. در قسمت Security Key، رمزی بین ۸ تا ۶۴ کاراکتر و ترجیحا از اعداد،حروف کوچک و بزرگ انتخاب و استفاده کنید تا هک کردن مودم سخت‌تر و یا غیر ممکن شود.

تنظیمات مودم tenda

تنظیمات مودم تندا را ذخیره کرده سپس مودم را خاموش و دوباره روشن کنید. بعد از روشن شدن مودم، چراغ Adsl به حالت ثابت و چراغ internet در حالت چشمک زن قرار می‌گیرد که نشان دهنده اتصال صحیح شما به اینترنت است.

تنظیمات مودم تندا، که تنظیم ابتدایی بود به همین راحتی به پایان رسید و در  ادامه تنظیمات پیشرفته مودم تندا را به شما آموزش می‌دهیم.

تنظیمات پیشرفته مودم Tenda

تنظیمات پیشرفته مودم تندا را در قسمت بالا آموزش دادیم و همان‌طور که دیدید ساده و راحت بود. این مودم تنظیمات پیشرفته ای هم دارد. برای ورود به این تنظیمات رو Advanced در سمت راست بالا کلیک کنید.

تنظیمات پیشرفته مودم تنداَ

مخفی کردن اسم مودم

از تنظیمات مودم تندا، مخفی کردن اسم مودم است. برای این کار در صفحه Advanced، از سمت چپ دکمه Wireless و بعد Basic را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه Hide Access Point مودم را مخفی کنید. در این قسمت SSID اسم مودم را هم می‌توانید تغییر بدهید. 

ssid تندا

تنظیمات پیشرفته مودم تندا در رمزگذاری

برای اینکه مودم شما هک نشود یکی از ساده ترین راه‌ها بعد از انتخاب یک رمز سخت و طولانی، استفاده از رمزگذاری WPA2 است. وارد Wireless و بعد قسمت Security شویدو در قسمت Network Authentication k نوع رمزگذاری WPA2-PSK که امن ترین نوع رمزگذاری است را انتخاب کنید و تنظیمات را Save کنید.

wpa مودم تندا

استفاده از مک آدرس

یکی دیگر از تنظیمات مودم تندا، راه‌های مقابله با هک کردن مودم، استفاده از مک آدرس می‌باشد. Mac Address دستگاه‌هایی که می‍خواهید به آن‌ها اجازه دسترسی به مودم را بدهید، کافیست در مودم تندا خود ثبت کنید. با این کار حتی اگر کسی رمز مودم شما را هم بلد باشد، تا زمانی که شما مک آدرس گوشی یا کامپیوتر آن را در لیست خود قرار ندهید، نمی‌تواند به مودم شما وصل شود.

تنظیمات پیشرفته مودم

برای فعال کردن مک آدرس به قسمت wireless و بعد mac filter میرویم. در صفحه mac filter ، اول دکمه Add  در پایین را می‌زنیم و در صفحه‌ای که باز می‌شود مطابق تصویر زیر مک آدرس دستگاه مورد نظر (کامپیوتر یا موبایل) را وارد کنید و در پایین دکمه Apply/Save را فشار به‌دهید. و هنگامی که مک آدرس‌های مورد نظر را وارد کردید در همین صفحه دکمه Allow را کلیک کنید.

مک ادرس مودم

برای همه دستگاه‌ها همین کار را تکرار کنید، یعنی دکمه add و سپس وارد کردن mac address و بعد apply را فشار دهید.

در این مقاله و مقالات دیگر سعی بر این داشتیم که تنظیمات داخلی مودم‌ها را در اختیار شما قرار به‌دهیم. تنظیم مودم تندا از راحت‌ترین تنظیمات است و همین‌طور دارای تنظیمات پیشرفته برای جلوگیری از هک شدن مودم شما را دارد.

داده پردازان نیک نام ققنوس پارس